Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace 

“Vlněné prádlo není vhodné do teplého počasí” + dalších 5 mýtů o termoprádle

Woolife
“Na sport je lepší triko z bavlny” + dalších 5 termo mýtů | Vlnovinky - WOOLIFE.cz

Běháte, jezdíte na kole, in-line bruslích, lyžujete nebo chodíte na výlety? Pak se možná zajímáte o funkční oblečení. Že na sport stačí bavlněné tričko a že funkční prádlo je zbytečné pro děti? Mezi lidmi koluje mnoho předsudků. Odhalte 6 známých mýtů o funkčním oblečení a zjistěte, jak je to doopravdy.

Mýty o termoprádle.

Běháte, jezdíte na kole, in-line bruslích, lyžujete nebo chodíte na výlety? Pak se možná zajímáte o funkční oblečení. Že na sport stačí bavlněné tričko a že funkční prádlo je zbytečné pro děti? Mezi lidmi koluje mnoho předsudků. Odhalte 6 známých mýtů o funkčním oblečení a zjistěte, jak je to doopravdy.

Mýtus 1: “Oblečení z funkčních materiálů je zbytečné, na turistiku i sport stačí bavlněné”

Funkční oblečení využijete pro jakýkoliv outdoorový (venkovní) sport i pro indoorové sportování v posilovně. Všude tam, kde se střídavě potíte nebo se potřebujete chránit před chladem. Termoprádlo je vhodné také pro běžné nošení. Třeba na zahradní práce, procházku do parku, ale i do práce - například pro pekaře do horké pekárny, pro zdravotníky, policisty, hasiče do terénu.

Funkční oblečení odvede přebytečnou vlhkost od těla a udrží váš komfort za každého počasí.

Bavlna, z pohledu termo vlastností, funkční není. Je sice příjemná k pokožce, avšak kvůli vysoké nasáklivosti 10-20 % má jednu velkou nevýhodu - váže na sebe vlhkost, kterou absorbuje. Pomalu schne a na těle vás pak studí. Preferujete-li přírodní vlákna, zvolte materiál oblečení pro aktivní pohyb ze 100% Merino vlny.

Mýtus 2: “Vlněné funkční prádlo není vhodné do teplého počasí”

Tato informace byla správná možná před 20 lety. Záleží na gramáži a tloušťce vlněného vlákna, podle toho se pak odvíjí jeho využití. Díky moderním technologiím dnes existuje lehká “light” verze vlněného oblečení. Na jaro a léto vybírejte spodní prádlo, funkční trička a tílka na kolo, turistiku o gramáži 140 g/m², kdy potřebujete, aby vám prádlo odvádělo nadměrné teplo a vlhkost od těla.

Před nákupem prádla z vlny si definujte, v jakém ročním období a pro jaký účel budete prádlo používat. Jedete-li v zimě na hory, sjezdové lyže, pod stan, potřebujete se naopak spíš zahřát. V tom případě vybírejte oblečení s gramáží přes 200 g/m2.

Zjistěte, jak postupovat při výběru funkčního oblečení.

Vyberte se vlněné funkční prádlo z mnoha barev.

Mýtus 3: “Při delším nošení termoprádlo zapáchá”

Záleží na tom, z jakého materiálu je vyrobené. Prádlo z umělých vláken moc nevoní už po jednom dni nošení. Přírodní vlněné prádlo vydrží mnohem déle “svěží a nezapáchavé”. Jak je to možné? Vlákno vlny Merino je přírodně antibakteriální – neváže na sebe pachy. Proto je vlněné oblečení vhodné i na několikadenní outdoorové aktivity a cestování. Stačí jej přes noc nechat vyvětrat venku na čerstvém vzduchu.

“Merino je teď hodně v kurzu. Miloš si jej koupil do Afriky, kde byl delší dobu bez možnosti praní. Nechtěl obtěžovat svým zápachem okolí. Koupil si trička a mikinu. A osvědčilo se mu to. Nevěřila jsem, ale je to tak. I v extrémních podmínkách se dá nosit několik dní,” uvádí v jedné z diskuzí diskutérka s přezdívkou Stankag.

Mýtus 4: “Údržba funkčního oblečení je složitá a jeho životnost krátká”

Naopak, údržba termoprádla je snadná. Můžete jej prát v pračce na 30 stupňů Celsia nebo v ruce. Raději však používejte speciální prací prostředek, vhodný na vlnu. Funkční prádlo nežehlete. Vlněné tričko stačí po vyprání nebo po dni zabaleném v kufru jen přehodit přes židli. Vlákno vlny je totiž tvarově stálé, přirozeně elastické a nemačkavé.

Podrobnější informace týkající se péče o termo oblečení, včetně symbolů údržby, zjistěte v článku 8 jednoduchých zásad, jak pečovat o funkční oblečení.

Jaká je “životnost” termoprádla? Stejná jako u jiných oděvů. Závisí na intenzitě nošení a zacházení. Při správné péči a používání vám vydrží několik let.

Mýtus 5: “Děti termoprádlo nepotřebují, je pro ně zbytečné”

Někteří dospělí pokládají investici do funkčního oblečení pro své ratolesti za zbytečnou. Jenže děti jsou venku mnohem aktivnější než dospělí. Běhají po parku, hrají si v přírodě, skotačí.

Proti vnějším vlivům - větru a měnící se teplotě - jsou navíc méně odolné než dospěláci. Chcete-li mít jistotu, že vaše dítka na táboře či lyžařském výcviku nenastydnou, pořiďte jim dětské termoprádlo. Zajistí jim dostatečný komfort a pobyt venku pro ně bude mnohem příjemnější.

Barevná funkční trička na běh, kolo či brusle.

Mýtus 6: “Termoprádlo je drahé”

V porovnání s “běžným” bavlněným tričkem je vlněné termoprádlo výrazně dražší. Ale pokud jsou pro vás důležité užitné vlastnosti a především poměr cena x výkon, tak tvrzení, že je termoprádlo drahé, není pravdivé. Při koupi kvalitního funkčního oblečení získáte mnoho výhod. Ušetříte za další prádlo, uspoříte čas spojený s údržbou a praním, ochráníte lépe své zdraví. Při sportu, zábavě či práci nebudete omezováni propoceným studeným trikem.

Poznejte další možnosti a výhody využití funkčního prádla. Čtěte blog Vlnovinky.