Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace 

Vlněná móda od pravěku až do moderní doby

Woolife
Vlněná móda od pravěku až do moderní doby | Vlnovinky - WOOLIFE.cz

Víte, kdy lidé poprvé použili kolovrátek a vynalezli stroj na předení? Zjistěte, jaký byl vývoj vlněné módy v Čechách i jak se lidé oblékali za 1. republiky, protektorátu a socialismu. Proč vznikla ochranná známka vlněných výrobků Woolmark a proč je dnes ovčí vlna Merino tak oblíbená? Poznejte historii vlněné módy.

Historie vlněné módy od pravěku do moderní doby.

Víte, kdy lidé poprvé použili kolovrátek a vynalezli stroj na předení? Zjistěte, jaký byl vývoj vlněné módy v Čechách i jak se lidé oblékali za 1. republiky, protektorátu a socialismu. Proč vznikla ochranná známka vlněných výrobků Woolmark a proč je dnes ovčí vlna Merino tak oblíbená? Poznejte historii vlněné módy.

Lidé domestikovali ovce už před 9000 až 11000 lety. Nejprve je chovali na maso, z kůže a srsti vyráběli kožichy a přikrývky. Později, přibližně 6000 let před naším letopočtem, pralidé začali od ovcí využívat i mléko na sýry a ovčí vlnu.

První kolovrátek a stroj na předení s vodním kolem

Nejstarší doklady o lněné přízi, která vlně předcházela, pocházejí z období před 20 000 lety, ale podle nálezů z roku 2009 v Gruzii možná už před 32 000 lety.

Původním nástrojem k předení bylo vřeteno s přeslenem, které pochází ze starší doby kamenné. Vynálezce kolovratu neznáme, ale poprvé jej údajně použili v Indii, někdy ve druhé polovině 1. tisíciletí.

První stroj na výrobu příze, takzvaný Waterframe, sestrojil roku 1769 Angličan Richard Arkwright. Stroj pohánělo vodní kolo a přádní proces probíhal nepřetržitě. Koncem 18. století vynálezci zkonstruovali pro předpřádání mykací a protahovací stroje.

Starověký Řím - vlněná tóga pro bohaté muže

Římané používali k šití oděvů len, vlnu, bavlnu i hedvábí. Klasickým oděvem Římanů byla tunika, podobná dlouhé košili a sahající přibližně ke kolenům. Bohatí a svobodní muži nosili tógu - oválný kus vlněné látky, který složili do záhybů a ovinuli okolo těla. Zajímavostí je, že Římané neznali ponožky a obuv nosili naboso. V zimě si boty vycpávali kožešinou nebo vlnou.

Od konce 13. století se každých dvacet až třicet let móda proměňovala. Střídaly se střihy sukní a šatů, zdobnost, hloubka výstřihů, umístění pasu, rukávy, klobouky a typy plášťů. Základním materiálem pro výrobu šatů bylo sukno z vlny, lnu nebo konopí, luxusní tkaninou hedvábí.

Móda 18.-19. století.

Móda 18-19. století

Za Rakouska-Uherska, a následně i První republiky, bylo Čechy a Morava textilní velmocí.

„Krásná epocha“ za Rakousko-Uherska

Za Rakousko-Uherska se krejčovské firmy orientovaly na módu města Vídeň. Krejčí z Čech odcházeli do Vídně získávat zkušenosti.

Na rozdíl od zdobených šatů z minulého období, byla pro módu takzvané „Krásné epochy“ typická větší jednoduchost. Štíhlost ženského pasu kontrastovala se širokými rameny a hladkou zvonovitou sukní. Dojem křehkosti zvyšovaly vyčesané účesy.

Elegance 1. republiky

Po roce 1918 byla hlavním městy módy Paříž. Do Čech se pro inspiraci dováželi módní časopisy. Majitelé módních závodů a návrháři jezdili pravidelně na módní přehlídky do Paříže. V nejoblíbenějších módních časopisech, například Eva, Elegantní Praha, Módní revue, se o Češkách mluvilo jako o druhých Pařížankách, a o Praze jako o druhé Paříži.

Kdo chtěl být za první republiky „in“, nechal si ušít šaty u Hany Podolské. Mít model od Hany Podolské bylo snem snad každé ženy. Hanu Podolskou označovali za českou Coco Chanel. Její šaty, klobouky a pláště hrdě nosily ženy prezidentů, ministrů či hvězdy filmového nebe, například Adina Mandlová.

Historie vlněné módy v letech 1905 a 1930.

Móda 1905 - 1930

V Československu došlo k výraznému rozvoji textilního vlnařského průmyslu v polovině 18. století v Brně. Brno bylo nazýváno moravským Manchesterem. Fungoval zde například národní podnik Vlněna a další továrny, o kterých se blíže dozvíte v některém z dalších článků na blogu Vlnovinky.

Zrození WOOLMARK - nejstarší ochranné známky vlněných textilních výrobků

Už od roku 1936 je největším producentem vlny na světě Austrálie. Po roce 1960 byla mezi výrobci vlny velká konkurence a některé firmy vyráběly z nekvalitní vlny. Navíc v této době vědci vynalezli syntetické vlákno – nylon, akryl a polyester.

Jako reakci na tyto události vymyslel roku 1964 generální manažer společnosti IWS (International Wool Secretariat) William Vines unikátní značku WOOLMARK, která je znakem kvality vlněných výrobků.

Logo Woolmark.

U textilních výrobků, které mají logo WOOLMARK, máte jistotu, že výrobce použil 100% čistou vlnu.

Podívejte se na video The Woolmark Company: 50 let ve světě módy

Současná móda - Merino vlna jako moderní vlákno

Z vlněných vláken je trendem Merino vlna, hlavně pro své vynikající termoizolační vlastnosti. Vlněné oděvy jsou také nedílnou součástí dnešního módního průmyslu. Se společností Woolmark spolupracuje přes 60 módních návrhářů, například designéři Yves Saint Laurent nebo Karl Lagerfeld.

Woolmark.

Zdroj obrázku: Woolmark.com

Výrobci šijí z vlny oblečení pro každodenní nošení, cestování, funkční prádlo pro sport, outdoor, ale i luxusní dámské a pánské oděvy pro mola předních světových módních domů.

Zajímáte se o módu nebo jen chcete jít s dobou? Zjistěte, jaké barvy sportovního funkčního prádla jsou módní v létě 2016.

Čtěte dál blog Vlnovinky a mějte přehled o módním světě vlněné módy.