Na léto a slunce se zřejmě těší každý. Přestože dermatologové a onkologové varují před přílišným sluněním, má slunce i pozitivní účinky na zdraví. Je ale dobré pobyt na slunci nepodceňovat. Co se děje, když je vaše kůže vystavena UV záření? Jaký je rozdíl mezi UVB a UVA zářením? Zjistěte v článku, jak se před slunečními paprsky chránit.
UV záření - co to je a jaké má účinky?
Ultrafialové záření (UV - z anglického ultraviolet) je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než viditelné světlo, proto jej nevidíte. Přirozeným zdrojem UV záření je Slunce.
Jak se UV záření dále rozděluje? Podle vlnové délky na:
-
dlouhovlnné UVA - tvoří 99 % slunečního UV záření, které dopadá na zemský povrch. Je nejméně nebezpečné.
-
středněvlnné UVB - je škodlivé pro živé organismy, způsobuje akutní a chronické poškození kůže. Z části jej absorbuje ozónová vrstva.
-
krátkovlnné UVC - je zhoubné pro živé organismy, ale jelikož jej pohlcuje ozónová vrstva, nedopadá na zemský povrch.
UV záření škodí kůži i očím
V nadměrném množství ultrafialové paprsky způsobují předčasné stárnutí pokožky, v horším případě rakovinu kůže. Mezi zhoubné a velmi nebezpečné nádory kůže patří takzvaný melanom. Představuje až 65 % příčin úmrtí na kožní choroby. UV záření také vyvolává zánětlivé onemocnění oční rohovky, spojivek i šedý zákal.
”Kam nechodí slunce, chodí lékař.“
To, že sluneční paprsky mají i pozitivní efekt, věděly už naše babičky. Paprsky stimulují tvorbu hormonu štěstí - serotoninu, který ovlivňuje náladu a dalších hormonů, jež pozitivně působí proti ospalosti, únavě, posilují soustředěnost, potlačují depresi. Jelikož je sluníčka v zimě méně, cítíte se proto v temných obdobích roku více unaveni.
UVA záření navíc aktivuje tvorbu vitamínů A a D. Vitamín D je důležitý pro stavbu kostí a zubů. Na pokrytí potřebné dávky stačí, když vystavíte slunci obličej a ruce třikrát týdně po dobu patnácti minut. Záleží však také na vaší barvě pleti.
Typologie lidské pokožky - jaký jste fototyp?
Každý člověk je jiný a každý reaguje na UV záření jinak. Lidé s blond vlasy a zrzaví se spálí velmi rychle, a obtížně či vůbec nezhnědnou. Lidé s tmavší pletí se opalují mnohem rychleji a málokdy se spálí.
Typy pokožky se rozdělují do šesti kategorií:
- I. vždy se spálí, nezhnědne
- II. většinou se spálí, zhnědne málo
- III. zřídka se spálí, zhnědne dobře
- IV. nespálí se nikdy, zhnědne do tmava
- V. asijský typ
- VI. negroidní typ
Na internetu najdete různé testy pro určení fototypu, podle kterých zjistíte, jaký typ pokožky máte.
Jak se chránit před slunečními paprsky?
Intenzita ultrafialového záření je nejvyšší v době od 10 do 14 hodin. Zesiluje odrazem od sněhu, ledovců, bílého písku a vodních ploch.
Při pobytu na slunci používejte krémy s faktorem nejméně 15. Na dovolenou k moři si zabalte krém s faktorem 20 a 30 s tím, že první dny se mažte “třicítkou”. Na obličej používejte i faktor 50. Hlavu si chraňte před sluncem kloboukem, kšiltovkou nebo šátkem. Noste kvalitní sluneční brýle. Omezujte pohyb na přímém slunci. Pokud se spálíte, účinky popálení zmírní krém s Aloe Vera nebo Panthenol.
Na horách slunce “peče” silněji
Vyrážíte na dovolenou na hory, například do Alp? Ve výšce asi 1500 m nad mořem je intenzita ultrafialového záření přibližně o 20 % vyšší než u hladiny moře. Proto, i když je léto, nepodceňte oblečení. Ne každé vás však před škodlivými účinky UV záření ochrání.
Vědci dokázali, že například ovčí Merino vlákno UV záření nepropouští. Oblečte si pohodlné tričko z Merino vlny a do batohu si přibalte vlněné triko s dlouhým rukávem. Je lehké, zabere málo místa a na vrcholcích jej upotřebíte.
Vlákno vlny Merino totiž zabraňuje proniknutí UV záření a vaši pokožku ochrání před silnými slunečními paprsky.
V příštím díle se dozvíte, jak předejít poraněním při sportu. Čtěte dál blog Vlnovinky.