Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace 

Je lepší přírodní nebo syntetické funkční prádlo? Jak kdy. Zjistěte, proč

Woolife
Přírodní či syntetické? Materiály funkčního prádla | Vlnovinky - WOOLIFE.cz

Nosíte termoprádlo? Ať stoupáte na vrchol, běžíte nebo si dáváte pauzu, zpravidla na sobě nějaké oblečení máte. V létě i zimě se vaše tělo stále snaží udržet konstantní tělesnou teplotu 36-37 °C. V termoprádle si zachováte správnou tělesnou teplotu mnohem lépe. V teplých dnech funkční oblečení odvede od těla nadměrné horko. V zimě vás zase udrží v teple. Víte, z jakých materiálů je funkční oblečení vyrobené? Zjistěte výhody a nevýhody syntetických i přírodních vláken. Jaké jsou nejznámější značky a výrobci termoprádla? Čtěte přehled.

Typy materiálu funkčního prádla.

Nosíte termoprádlo? Ať stoupáte na vrchol, běžíte nebo si dáváte pauzu, zpravidla na sobě nějaké oblečení máte. V létě i zimě se vaše tělo stále snaží udržet konstantní tělesnou teplotu 36-37 °C. V termoprádle si zachováte správnou tělesnou teplotu mnohem lépe. V teplých dnech funkční oblečení odvede od těla nadměrné horko. V zimě vás zase udrží v teple. Víte, z jakých materiálů je funkční oblečení vyrobené? Zjistěte výhody a nevýhody syntetických i přírodních vláken. Jaké jsou nejznámější značky a výrobci termoprádla? Čtěte přehled.

Vyznejte se ve funkčním oblečení

Funkční oblečení se dělí podle několika kriterií.

Podle způsobu vrstvení - na 3 vrstvy

Funkční prádlo oblékejte ve třech základních vrstvách. První, spodní vrstva termoprádla odvádí pot a nadměrné horko pryč od těla. Budete tak v suchu. Druhá vrstva má funkci udržet tělo v teple, chránit jej před chladem, případně odvést nadměrnou vlhkost. Třetí, svrchní vrstva, vás ochrání před nepříznivými vnějšími vlivy - větrem, deštěm.

Jak správně vrstvit, si přečtěte na Vlnovinkách.

Podle původu materiálu - existují i kombinace

Podle materiálu existuje funkční oblečení ze syntetických nebo přírodních vláken. Na trhu také najdete funkční prádlo, které obsahuje kombinaci vlákna syntetického i přírodního.

Syntetika nebo přírodní?

Oblečení, označovaného jako “funkční”, dnes na trhu existuje mnoho typů. Většina z nich je vyrobena ze syntetických materiálů. Zdrojem je základní příze a vlákna, kterou ve většině případů výrobci získávají od nadnárodního koncernu DuPont.

Menší část trhu tvoří termoprádlo z přírodních vláken - hlavně z vlny Merino. I přes velkou produkci bavlny a umělých materiálů získává Merino vlna stále více příznivců, zejména pro její jedinečné termoizolační vlastnosti, hebkost, lehkost a prodyšnost.

Výběr barev funkčního oblečení z Merina.

Syntetická vlákna - skupina Poly

Výchozí surovinou pro výrobu je ropa a deriváty vzniklé při jejím zpracování. Pro lepší pružnost prádla výrobci kombinují vlákno s lycrou. Pro antibakteriální funkci přidávají ionty stříbra. Po třídenní trekingové túře však neblahému odéru asi nezabráníte ničím.

Mezi nejznámější umělá vlákna patří:

Polypropylen (PP, POP) bez barev

Je nejlehčím a nejméně nasáklivým ze syntetických vláken. Díky nízké nasákavosti prádlo rychle schne. Vlákno je velmi pevné, pružné, má nízkou tepelnou vodivost, je odolné proti plísním a bakteriím. Oblečení z polypropylenu je vhodné jako jediná vrstva při běhání a sportování za velmi horkých dnů. V nabídce termo prádla z tohoto materiálu nebývá moc velký výběr barev, převážně bílá, modrá a černá. Tato vlákna totiž není možné barvit.

Polyester (PES) jen do horka

Oproti polypropylenu má vlákno přibližně dvakrát větší hmotnost a je více nasáklivé. Je pevné, drží tvar a nemačká se. Na druhou stranu hůře uchovává teplo. Například termoprádlo, které je ze 100% polyesteru (PES), je vhodné do horkého počasí, avšak v zimě vás příliš nezahřeje. Polyesterové vlákno se dá dobře barvit a potiskovat, takže oblečení z tohoto materiálu seženete ve více barvách.

Polyamid neboli nylon (PAD)

Polyamid neboli nylon. Je ze všech výše uvedených vláken nejpevnější, má nejdelší životnost, ale je také nejdražší. Vlákno je pružné, pevné i v mokrém stavu, rychle schne. Je možné jej dobře barvit. Výrobci polyamid nepoužívají samotný, ale přidávají jej k jiným materiálům. Například při výrobě ponožek pro zvýšení odolnosti nejvíce zatěžovaných míst jako je pata a špička.

Známé značky syntetického prádla

Mezi obchodní značky či názvy syntetických vláken patří například CoolMax, ThermoLite, ThermoCool, Supplex, Gore, Moira. S technologií ThermoCool se setkáte i u potahů matrací.

Někteří výrobci nabízejí takzvané termoprádlo duo, které můžete nosit oboustranně, tedy lícem i rubem navrch, přičemž změna strany znamená změnu termoizolačních vlastností materiálu.

Přírodní vlákna

Bavlna funkční není

Bavlna je příjemná k pokožce, avšak kvůli vysoké nasáklivosti 10-20 % má jednu velkou nevýhodu - váže na sebe vlhkost, kterou absorbuje. Pomalu schne a na těle proto pak studí. Z toho důvodu není bavlna funkčním materiálem. Stejně jako konopí a len.

Bambus

Oblečení z bambusového vlákna má delší životnost a odvede mnohem více vlhkosti než bavlna. Prádlo z bambusu je nemačkavé, stálobarevné, drží tvar a na dotyk je jemné. V horku se nelepí na pokožku a pohltí až 90 % UV záření.

Mezi funkčním prádlem z přírodních vláken je jedničkou 100% Merino vlna.

Merino vlna - “pohladí” na těle i duši

Merino vlna pochází od ovcí stejnojmenného plemene, chovaného nejčastěji v Austrálii. Nejedná se o klasickou vlněnou přízi, která se používala dříve. Mnozí z vás si zřejmě pamatují ponožky a svetry, které při dotyku s kůží nepříjemně “kousaly”. Dnes je vlna Merino nejjemnějším přírodním vláknem.

Merino vlna je na dotek měkká, jemná - nevznikají opruzeniny ani odřeniny při sportu. Oblečení má nízkou hmotnost a vyniká výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi. Funkční prádlo z vlny vás v létě ochladí, v zimě zahřeje. Ve srovnání se syntetickými vlákny je mnohem prodyšnější.

Díky speciálnímu povrchu a vrstvě keratinu zamezuje množení bakterií, vlákno má samočisticí efekt. Prádlo tak nemusíte prát tak často jako syntetické, stačí ho jen vyvětrat. Oblečení z Merina seženete v zářivých i pastelových barvách. Zjistěte další přednosti vlny Merino.

Existuje však i jedna potenciální nevýhoda - vyšší cena. I když, jak se to vezme.

Nejznámější značky a výrobci termoprádla

Výrobce syntetického funkčního oblečení asi znáte: například Moira, Adidas, Reebok, Salomon Craft.

Termoprádlo z přírodní vlny Merino mají například v nabídce Woolife, Icebreaker, Devold, okrajově i Sensor.

Ve WOOLIFE pro vás šijeme ze 100% čisté Merino vlny v certifikované kvalitě WOOLMARK, jsme českou rodinnou firmou s 25 letou tradicí z Litomyšle. Kromě používání plně přírodních materiálů a moderních technologií dbáme i na aktuální módní trendy.

Vyberte si funkční prádlo.

Je tedy lepší syntetika nebo přírodní funkční prádlo?

Každý materiál má své výhody a nevýhody. Syntetický i přírodní. Záleží na vašich potřebách, způsobu použití, životní filozofii i stavu peněženky.

Ve WOOLIFE funkční prádlo vyrábíme v souladu s přírodou. Jakožto výrobci vlněného funkčního prádla se proto dál budeme zabývat hlavně tímto typem.

Čtěte dál seriál o funkčním oblečení na blogu Vlnovinky. Jaké jsou trendy v módě a barvách v oblečení pro sport? Poznáte v dalším článku.