Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace 

Funkční oblečení funguje. Pokud správně vrstvíte, jako cibule

Woolife
Funkční oblečení funguje. Pokud správně vrstvíte | Vlnovinky - WOOLIFE.cz

Z prvního dílu seriálu o funkčním termoprádle už víte, jak oblečení funguje, pro jaké činnosti se hodí a z jakých existuje materiálů. Psali jsme také o historii syntetických vláken i o vláknech z ovčí vlny. Dnes se dozvíte, jak správně funkční prádlo vrstvit pro docílení co největšího tepelného komfortu během sportovních a fyzických aktivit. Znáte cibulový princip oblékání? Čtěte dál.

Z prvního dílu seriálu o funkčním termoprádle už víte, jak oblečení funguje, pro jaké činnosti se hodí a z jakých existuje materiálů. Psali jsme také o historii syntetických vláken i o vláknech z ovčí vlny. Dnes se dozvíte, jak správně funkční prádlo vrstvit pro docílení co největšího tepelného komfortu během sportovních a fyzických aktivit. Znáte cibulový princip oblékání? Čtěte dál.

Jak funkční oblečení správně vrstvit? Naučte se cibulový princip

Cibulový princip či efekt je způsob oblékání, při kterém kombinujete několik vrstev oblečení. Systém vrstvení využijete při sportovních a outdoorových aktivitách, ale i v různých pracovních profesích.

Pro jaké činnosti se funkční oblečení vlastně hodí? Přečtěte si v článku Funkční prádlo. Víte, jak funguje a proč je vlastně funkční?

Funkční oblečení oblékejte ve třech základních vrstvách:

1. vrstva - základní, spodní vrstva

První, neboli sací vrstva má za úkol odvádět pot a vlhkost od pokožky. Spodní vrstva vlhko a teplo transportuje do dalších vrstev. Tak udržuje tělo v suchu a teple.

Do první vrstvy patří spodní termoprádlo a ponožky, tílka, pánské trenýrky, boxerky, spodky, dámské kalhotky, podprsenky, ale i slabá trika s krátkým či dlouhým rukávem.

2. vrstva - střední, termoizolační vrstva

Druhá vrstva udržuje správnou tělesnou teplotu - brání úniku tepla a zároveň chrání tělo před chladem zvenku. Tato vrstva rovněž odvádí pot ve formě vodní páry do dalších vrstev. Během teplejších dní druhá vrstva poslouží i jako svrchní. Tato vrstva obvykle není nepromokavá.

Do druhé vrstvy se řadí roláky, vlněné svetry, vesty a fleece mikiny, softshellové bundy.

Objevte svoji barvu a hebkost funkčního oblečení z Merina.

3. vrstva - svrchní, ochranná vrstva

Třetí vrstva má ochrannou funkci. Chrání vás před nepříznivými vnějšími vlivy, jako je vítr, déšť a sníh. Oblečení by mělo být větruvzdorné a nepromokavé. Výrobci značkového oblečení uvádějí, kolik vody bunda udrží, než začne prosakovat. Míru voděodolnosti udává výška vodního sloupce v milimetrech, třeba 5000 mm. Čím vyšší číslo, tím déle vnější vlhkosti materiál odolá.

Oblečení ve třetí vrstvě musí být také dostatečně prodyšné, aby odvedlo přebytečné teplo a umožnilo odpaření vlhkosti nahromaděné ve spodních vrstvách. Číslo u prodyšnosti udává hmotnost propuštěné páry za celý den, například 3000 g/m²/24 hod. Čím vyšší číslo, tím je bunda prodyšnější.

Do třetí vrstvy patří kalhoty, bundy, větrovky, pláštěnky s paropropustnou membránou (například goretex) či ze softshell materiálu.

Zásady správného nošení funkčního prádla

Přímo na tělo používejte dobře prodyšné funkční prádlo. Termoprádlo v dalších vrstvách by mělo být hřejivé. Když se při pohybu zahříváte jen málo, při venčení pejska, v oblečení s vysokou prodyšností vám bude v chladných dnech zima.

Pamatujte, že dvě slabší trička zahřejí lépe než jedno silné. Při výstupu do kopce si můžete jednu vrstvu sundat a obléci ji až na vrcholu, kde už vám nebude takové teplo. Oblečte si například vlněné tričko s krátkým rukávem a na něj triko s dlouhým rukávem.

Funkční oblečení vám musí “sedět”. Pro správnou funkci má prádlo přiléhat přímo na tělo. Ne však natolik, aby vás omezovalo v pohybu. Pro pohodlné nošení zvolte prádlo, tričko a triko s plochými švy.

Plánujete-li krátkou náročnější aktivitu, třeba běh nebo in-line bruslení, oblečte se tak, aby vám venku bylo chladněji. Až se při činnosti dostanete do “provozní teploty”, bude vám příjemně a nebudete se nadměrně potit. U běhání se oblékněte, jako by venku bylo o 10 stupňů více.

V létě, na kolo nebo do fitness centra, kdy potřebujete, aby vám funkční prádlo odvádělo teplo a pot od těla co nejvíce, zvolte vlněné tričko s menší gramáží okolo 150 g/m2. Jedete-li v zimě na hory, na sjezdovku, pod stan, potřebujete se naopak více zahřát. V tom případě vybírejte oblečení s gramáží přes 200 g/m2.

Barevná funkční trička na běh, kolo, in-line brusle, na hory i výlety.

Je možné termoprádlo kombinovat i s běžným oblečením, třeba z bavlny?

Funkční oblečení můžete kombinovat s bavlněným, ale musíte dodržovat určitá pravidla. Jako první vrstvu si vždy oblečte funkční spodní prádlo. Proč? Pokud si například obléknete pod termo triko bavlněné spodní prádlo, bude se vám vlhkost hromadit právě v něm.

Je-li pěkné počasí a jestliže neplánujete náročnou pohybovou aktivitu, stačí si obléknout termo tričko či tílko z Merino vlny a na něj svetr, bavlněnou košili, blejzr nebo kostýmek do společnosti.

Čtěte dál seriál o funkčním oblečení na Vlnovinkách. V příštích dílech se dozvíte, jaké jsou módní trendy u sportovního oblečení nebo jak o prádlo správně pečovat, aby vám vydrželo co nejdéle.