Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace 

Auu, jauu, zase ten puchýř! Předejděte nepříjemným poraněním při sportu

Woolife
Auu, jauu! Předejděte poraněním při sportu | Vlnovinky - WOOLIFE.cz

Jste maratonec, cyklista, běžec? Stejně jako jiný sportovec zřejmě znáte nepříjemné opruzeniny, odřeniny a bolestivé puchýře po delším pohybu. Zjistěte, jak se proti nim ochránit a předcházet jim. Co dělat, když už takové stavy nastanou? Čtěte tipy.

Jak předejít poranění při sportu.

Jste maratonec, cyklista, běžec? Stejně jako jiný sportovec zřejmě znáte nepříjemné opruzeniny, odřeniny a bolestivé puchýře po delším pohybu. Zjistěte, jak se proti nim ochránit a předcházet jim. Co dělat, když už takové stavy nastanou? Čtěte tipy.

Opruzeniny a odřeniny

Opruzeniny

Jak, kdy a kde opruzeniny vznikají? Obvykle na těle v místech, kde je teplo, vlhko a třou se o sebe dvě plochy - kůže o kůži nebo kůže o oděv. Například v tříslech, vnitřní straně stehen, podpaží či jiných záhybech kůže. Ale i na zádech při nošení nevhodného batohu. Kůže je podrážděná, červená a svědí.

Jak opruzeninám předejdete? Prevencí je správný výběr sportovního oblečení z dostatečně savého materiálu. Vlněné funkční prádlo z Merino vlny saje o 20 % více vlhkosti než syntetické termotriko. Díky dobré prodyšnosti rychle odvede nadměrné vlhko pryč od těla.

Vlněné funkční tričko pot v podpaží nasaje a odpaří ven. V horkých dnech zvolte tílko z Merino vlny. Je savé a hebké na dotek.

Odřeniny

Na pohled líbivé, ale špatně padnoucí spodní prádlo způsobí odřeniny v intimních místech dam i pánů. Seriózní výrobci při navrhování termoprádla myslí na anatomii těla. Pánům na sport doporučujeme kompresní boxerky a dámám sportovní podprsenku se širokými ramínky a vyztuženými košíčky. Na kolo si pořiďte cyklistické kalhoty s kvalitní vložkou. Pod cyklo kalhoty se už spodní prádlo neobléká, nicméně někomu je s prádlem pohodlněji.

Pro pohodlné nošení si vyberte spodní funkční prádlo, tričko a triko s plochými švy.

Kousavý lem trička, tílka nebo podprsenky dokáže při sportu pěkně potrápit. Při výběru oblečení zvolte správnou velikost. Termoprádlo má k tělu přiléhat. Také si všímejte nášivek, cedulek, které budou v kontaktu s pokožkou. Špatně všitá cedulka s instrukcemi na praní vás může nepříjemně škrábat.

Běháte často a delší vzdálenosti? Pak zřejmě jako muž řešíte bolestivě odřené prsní bradavky. Možným řešením je přelepení bradavek náplastí. Z vlastní zkušenosti ale víme, že v tričku z jemné Merino vlny žádný problém s odřenými bradavkami mít nebudete. I my totiž běháme.

Objevte hebkost fuknčího prádla z Merino vlny.

Jak předejít opruzeninám, odřeninám a jak je léčit?

Na kratší tratě stačí kůži před sportem posypat dětským zásypem. Na několikadenní túře předejděte opruzeninám výměnou prádla a omytím pokožky vodou s mýdlem, aby se na inklinovaném místě nešířily škodlivé bakterie. Plánujete-li dlouhý běh nebo cyklistiku, ošetřete předem problematická místa lékařskou vazelínou. Tak zůstane pokožka dlouho vláčná. Existují i speciální krémy pro sportovce zabraňující odřeninám a opruzení, například od firmy Sixtus.

V případě zranění namažte poraněná místa hojivou mastí, aby se rychleji zahojila. V lékárně seženete například kalciovou mast - Calcium Pantothenicum nebo Bepanthen - jemný krém s panthenolem.

Puchýře

Co způsobuje tvorbu puchýřů? Zejména je to podráždění pokožky třením. Pokud se část oblečení nebo obuvi opakovaně tře o kůži, svrchní vrstva kůže se oddělí od spodní. Místo zarudne a prostor mezi vrstvami kůže se zaplní tekutinou - vznikne „bublina“. Puchýře nejčastěji vznikají na chodidlech, patách, v oblasti achilovky nebo dlaních.

Tvorbě puchýřů zabraňte výběrem správné velikosti a tvaru bot. Pro každý sport si pořiďte speciální obuv. Nezapomínejte ani na funkční sportovní ponožky. Máte-li sklon k tvorbě puchýřů, před delším během nebo turistikou si nohy lehce namažte vazelínou a přibalte s sebou náplast.

Malé a neporušené puchýře nepropichujte. Tekutina v puchýři chrání postižené místo před dalším poškozením a udržuje sterilní prostředí. Puchýř přelepte hydrokoloidní náplastí, například Compeed. Rány se totiž hojí rychleji ve vlhkém prostředí. Pokud se vám “podařilo” puchýř strhnout, vraťte strženou kůži zpět, vydezinfikujte, potřete hojivou mastí a přelepte náplastí.

Vyberte si barevné funkční triko na léto i na zimu.

Sledujte blog Vlnovinky. Získejte další tipy ze světa sportu, funkčního prádla i sportovní módy.