Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace 

9 pravidel, jak postupovat při výběru funkčního prádla. Vyberte správně

Woolife
9 pravidel, podle kterých vybrat funkční prádlo | Vlnovinky - WOOLIFE.cz

Z minulých dílů seriálu o funkčním oblečení už víte, které existují materiály a výrobci, jak správně vrstvit i jaké jsou aktuální trendy. Teď hurá na nákup. Podle čeho si funkční oblečení vybrat? Na trhu najdete mnoho značek a variant funkčního prádla. Zjistěte, jak postupovat při výběru i na co si dát pozor, abyste vám oblečení skvěle padlo a slušelo. Čtěte 9 užitečných pravidel.

Podle čeho vybrat funkční oblečení.

Z minulých dílů seriálu o funkčním oblečení už víte, které existují materiály a výrobci, jak správně vrstvit i jaké jsou aktuální trendy. Teď hurá na nákup. Podle čeho si funkční oblečení vybrat? Na trhu najdete mnoho značek a variant funkčního prádla. Zjistěte, jak postupovat při výběru i na co si dát pozor, abyste vám oblečení skvěle padlo a slušelo. Čtěte 9 užitečných pravidel.

9 zásad, podle kterých vybrat funkční prádlo

1) Definujte si, v jakém ročním období a pro jaký účel prádlo budete používat

Rozmyslete si, pro jakou fyzickou aktivitu plánujete oblečení používat. Bude to v zimě na lyže, v létě pod stan, na kolo, běh, jógu či horskou turistiku? Anebo jen pro volný čas a procházky se psem? Chcete, aby vás prádlo zahřálo nebo odvádělo vlhko a pot od těla? Podle toho se budou odvíjet vaše další požadavky.

2) Gramáž neboli hmotnost vlněného materiálu v g/m²

Čím větší gramáž, tím je vlna hustší a má lepší tepelně-izolační vlastnosti. Podle gramáže poznáte, jaké oblečení je vhodné na léto nebo zimu.

Na jaře a v létě zvolte lehkou verzi vlněného funkčního prádla. Pořiďte si spodní prádlo, funkční trička a tílka na kolo, turistiku či do fitness centra o gramáži 140g/m², kdy chcete, aby vám prádlo odvádělo teplo a pot od těla.

Silnější trička s krátkým a dlouhým rukávem o gramáži 210 g/m² využijete v zimě na hory, lyže, pod stan, když potřebujete zahřát. Vlněné svetry Woolife mají hmotnost 265 g.

3) Tloušťka neboli jemnost vlákna v mikronech

Tloušťku vybírejte podle účelu použití termoprádla. Čím méně mikronů, tím je oblečení lehčí, “letnější”. Nejjemnější vlna Merino pro spodní prádlo a sportovní oblečení má tloušťku do 20 mikronů. U silného prádla o gramáži 210 g/m² a tloušťce 20,5 mikronů, které má zahřát, však není cílem použít pleteninu z toho nejjemnějšího vlákna. Prádlo by vás pak tolik nehřálo.

4) Materiál a jeho vlastnosti

Promyslete si, z jakého materiálu si funkční oblečení pořídíte. Bude to syntetika nebo dáváte přednost přírodním materiálům? Zjistěte, jaké jsou výhody či nevýhody syntetických a přírodních vláken.

Pokud vybíráte ze syntetických vláken, zeptejte se v obchodě, zda má prádlo antibakteriální úpravu. Je-li materiál tvarově stálý a nemačkavý, jeho údržba bude snadná. Například přírodní vlněné vlákno Merino je přirozeně elastické a nemačkavé. Má speciální šupinkovitý povrch, který zamezuje množení škodlivých bakterií.

Zajímáte-li se o ekologii, pak je pro vás přínosnou informací, že prádlo z Merino vlny se na rozdíl od umělých vláken při likvidaci v zemi rozloží. Pro někoho je však zase naopak důležité, že oblečení není živočišného původu, a proto raději nosí syntetické. Je to individuální.

Tip: Běháte často a delší vzdálenosti? Pak zřejmě řešíte bolestivě odřené prsní bradavky. Možným řešením je přelepení bradavek náplastí. Z vlastní zkušenosti ale víme, že v tričku z Merino vlny žádný problém s odřenými bradavkami mít nebudete. I my totiž běháme.

Funkční prádlo Woolife.

5) Vzhled, střih a barvy

Prodejce vám nabízí tričko, které má ideální gramáž, tloušťku vlákna, skvělé funkční vlastnosti, jenže se vám nelíbí střih a barva. Oblečení by mělo být funkční, ale také se vám musí líbit. Jinak jej zřejmě nebudete chtít moc nosit. Proto myslete i na estetický dojem. Chcete být v roce 2016 “in”? Zjistěte, jaké jsou módní trendy ve vlněném oblečení.

6) Velikost

Vhodná velikost je důležitým parametrem. Pro správnou funkci má prádlo přiléhat přímo na tělo. Ne však natolik, aby vás omezovalo v pohybu. Musí vám prostě “sedět”. Přímo na tělo zvolte dobře prodyšné funkční oblečení. Pro pohodlné nošení si vyberte prádlo, tričko a triko s plochými švy.

Všimněte si také nášivek, cedulek, které budou v kontaktu s pokožkou. Špatně všitá cedulka s instrukcemi na praní vám ji může rozškrábat.

7) Garance deklarované kvality

Vybíráte-li si vlněné funkční oblečení, má výrobce vlněnou pečeť nebo jinou nezávislou garanci deklarované kvality? Věříte, že to, co uvádí, je skutečně pravda?

8) Cena

Je cena přiměřená k uváděným parametrům a celkové kvalitě provedení oblečení - střihům, švům, balení? Záleží na vás, kolik chcete do funkčního prádla investovat. Ceny termoprádla se pohybují v řádů stovek až tisíců korun. Kvalitní výrobek vám však při dobrém zacházení bude sloužit i roky.

9) Důvěra a sympatie

Tady končí měřitelné parametry. Věříte spíše zahraničním firmám nebo českým výrobcům? Jde o subjektivní pocit. Z nepopsatelných důvodů se vám třeba jeden výrobce líbí více, je pro vás příjemnější než jiný.

Pokud nosí termoprádlo někdo z vašich známých, zeptejte se jej na zkušenosti. Vždy je však lepší si oblečení vyzkoušet “na vlastní kůži” a udělat si svůj názor.

Sledujte seriál o vlně a termoprádle na blogu Vlnovinky. Získejte další tipy.