Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace 

8 kroků pro bezpečné a zdravé sportování. Na co si dát při sportu pozor?

Woolife
8 kroků pro bezpečné a zdravé sportování | Vlnovinky - WOOLIFE.cz

Při sportu se zřejmě chcete odreagovat, protáhnout tělo, shodit nějaké to kilo nebo si zasoutěžit. Pohyb je zdravý pro fyzickou i psychickou pohodu. Jak sportovat a hýbat se co nejčastěji, ale zároveň se vyhnout nehodě? Zjistěte tipy, jak se o své tělo co nejlépe starat a na co si dát při cvičení pozor.

Bezpečnost při sportu.

Při sportu se zřejmě chcete odreagovat, protáhnout tělo, shodit nějaké to kilo nebo si zasoutěžit. Pohyb je zdravý pro fyzickou i psychickou pohodu. Jak sportovat a hýbat se co nejčastěji, ale zároveň se vyhnout nehodě? Zjistěte tipy, jak se o své tělo co nejlépe starat a na co si dát při cvičení pozor.

1) Začínejte sportovat pomalu, po malých dávkách

Chcete začít běhat? Pokud začínáte nebo máte velkou nadváhu, nejdříve hodně choďte. Dobrou variantou pohybu je chůze s holemi, neboli Nordic Walking. Ze začátku běh prokládejte chůzí - dvě minuty běh, dvě minuty chůze. Běžte ven a běhejte alespoň 3× týdně, ale po menších dávkách. Klidně sportujte jen 20 minut.

2) Trénujte raději méně, ale častěji

Cvičit jednou týdně, občas vynechat nebo měsíc nesportovat vůbec a pak se to snažit v jednom týdnu dohnat, je špatně. Trénujte pravidelně. Cvičení 3-4× týdně kolem 40 minut je minimum pro udržení dobré kondice. Na trénink se vhodně oblékněte, ideálně do funkčního prádla.

3) Dodržujte pitný režim

Dospělý zdravý člověk by měl během dne vypít 2 až 3 litry vody, v horkých dnech i více. Pokud však během dne provádíte nějakou fyzickou aktivitu, dochází k rychlejšímu odvodňování organismu. Při nedostatečném příjmu tekutin se váš organismus dehydratuje.

V průběhu cvičení doplňujte tekutiny v pravidelných intervalech, přibližně 200-400 ml za hodinu. Během sportu můžete pít isotonický iontový nápoj. Zabrání křečím, doplní minerály a energii. Hodí se spíše pro aktivity s vysokou intenzitou trvající do 60 minut. Po sportu doplňte nejen tekutiny, ale i ztracenou energii pomocí hypotonického nápoje. Hypotonický nápoj slouží k náhradě ztracených tělních tekutin, minerálů, podpoře regenerace.

Objevte svoji barvu a hebkost funkčního oblečení z Merina.

4) Dodejte tělu energii

Necvičte s pocitem hladu nebo naopak s plným žaludkem. Najezte se 3 hodiny před sportem. Jídelníček fyzicky aktivního člověka by měl obsahovat dostatek sacharidů, nejlépe ty s nízkým glykemickým indexem (GI) a bílkovin. Bílkoviny potřebujete k budování svalů. Jejich podíl ve stravě by neměl klesnout pod 20 %, lepší je 25-30 %.

Do jídelníčku zařaďte luštěniny. Jsou výborným zdrojem sacharidů i bílkovin. Nezapomínejte na zdravé tuky a cukry. Pravidelně doplňujte vitamíny, minerály, ať tělo není oslabené. Když vám dojde energie, snězte třeba hroznový cukr.

5) Nemoc pořádně vyležte

Z vlastní zkušenosti víme, že sportovat brzy po nemoci se nevyplácí. Prodělali jste chřipku nebo angínu? Dejte si po nemoci minimálně týden oddych a šetřete své srdce. I když už neberete léky a cítíte se dobře, vaše tělo je ještě oslabené. Nemoc se může vrátit a “vyřadit vás z provozu” na mnohem delší dobu.

6) Buďte vidět. Oblečte si výrazné barvy a reflexní materiály

Víte, že v Estonsku je nošení reflexních doplňků ze zákona povinné? V Česku sice už také, ale jen pro pohyb mimo obec, kde nesvítí veřejné osvětlení.

Reflexní materiál je v noci vidět na 3× větší vzdálenost než bílé oblečení a na více než 10× větší vzdálenost než oblečení modré.

Na kolo nebo běh si oblečte tričko výrazné barvy, třeba pánské žluté vlněné termo tričko nebo dámské růžové funkční tričko.

Pro kolemjedoucí auta budete lépe viditet. Oblečení doplňte reflexními doplňky, například náramkem nebo samolepkou. Kolo si vybavte bezpečnostními odrazkami a blikačkou.

Bezpečnost při sportu - cyklostezka.

7) Dávejte pozor na chodce i jejich miláčky

Ať už jste cyklista, jezdíte na kolečkových bruslích nebo koloběžce, dávejte při jízdě pozor na kolemjdoucí. Mohou vám najednou skočit do cesty a vy už nebudete mít dostatek času zareagovat. Předvídejte a počítejte raději s tím, že vám do cesty může skočit i jejich 4nohý miláček.

Na lesní cestě se raději držte u kraje. Na kolo si pořiďte zvonek. Až budete sjíždět z kopce, raději před zatáčkou zazvoňte, kochající se turista o vás nemusí vědět. Na brusle se hodí mini zvonek do ruky.

Chodců si všímejte hlavně ve městě na cyklostezkách i mimo ně. Někteří lidé buď nevědí, že nemají na cyklostezku vstupovat, anebo si v danou neuvědomí, kam vstoupili.

8) Na kolo, lyže i in-line brusle noste přilbu

Poranění hlavy je ze všech zranění nejnebezpečnější. Podle BESIPu se pád cyklisty, který jede rychlostí 25 km/hod a spadne z kola na hlavu, rovná skoku z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton. Ne každému pádu můžete zabránit a jeden pád vám může změnit celý život. Ne jen na lyže, ale také na kolo a kolečkové brusle, si kromě ochranných rukavic a brýlí vezměte i helmu.

Vyberte si dámské, pánské, dětské, z moderní jemné vlny.

Užijte si pohyb, ale bezpečně. Stačí dodržovat pár zmíněných pravidel a vyhnete se tak zbytečným kolizím.

Čtěte dál blog Vlnovinky. Mějte přehled o možnostech a výhodách využití funkčního prádla.

Zdroj úvodní fotografie: Freepik.com Designed by Freepik