Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace 

10 druhů vlny. Zjistěte, zda je lepší alpaka či merino vlna

Woolife
10 druhů vlny. Je lepší alpaka či merino vlna? | Vlnovinky - WOOLIFE.cz

Vlna. Po staletí ověřený plně přírodní materiál na výrobu oblečení, ale i oděvních doplňků a vybavení pro život. I přes velkou produkci bavlny a umělých materiálů má a získává na trhu stále větší místo. Hlavně pro jedinečné vlastnosti. Víte, jaké druhy vlny existují, jak se mezi sebou liší, jaké jejich vlastnosti se vám pro život hodí? Zjistěte v článku a mějte přehled.

Druhy vlny - která je lepší?

Vlna. Po staletí ověřený plně přírodní materiál na výrobu oblečení, ale i oděvních doplňků a vybavení pro život. I přes velkou produkci bavlny a umělých materiálů má a získává na trhu stále větší místo. Hlavně pro jedinečné vlastnosti. Víte, jaké druhy vlny existují, jak se mezi sebou liší, jaké jejich vlastnosti se vám pro život hodí? Zjistěte v článku a mějte přehled.

Vlna z plání i hor celého světa

Podhůří Himálaje, travnaté stepi Austrálie, drsné prostředí And, ale i vyprahlé pouště Afriky. Tam všude žijí zvířata, která lidem slouží pro cenný zdroj vlny.

Na světě existují zhruba 2 miliardy zvířat, jejichž srst obsahuje textilní vlákna. Pouze malá část z nich je však vhodná ke zpracování textilní příze. Výrobci vlnu nejčastěji získávají ze srsti ovcí. Dalšími zvířaty chovanými pro vlnu jsou například kozy, ale i velbloudi nebo lamy.

Moderní vlna nekouše

“Auu! Proč ten svetr tak kouše?” Možná si podobnou scénu pamatujete ze svého dětství i vy. Odřený krk, svědění. Kdysi dávno si na holé tělo vlněný svetr, bez odolné spodní vrstvy, oblékl jen odvážlivec. Moderní typy vlny jsou už ale jemné jako hedvábí.

Dnešní moderní technologie umožňuje zpracování vlny do velmi jemné podoby. Je pak příjemná, měkká a hebká. V létě chladí, v zimě hřeje. Vlna pohltí a odpaří více vody než bavlna. I proto dnes vlněné doplňky oblékají i sportovci. Z vlny jsou lůžkoviny, deky, přikrývky, hřejivá obuv, měkoučké fusaky pro nejmenší členy rodiny.

Objevte svoji barvu a hebkost funkčního oblečení z Merina.

Vyznejte se ve vlně. Jaké jsou druhy podle původu?

Alpaka vlna - vlna ze srsti lamy alpaky. Kvalitní, jemná, podobá se prachovému peří. Dělí se na dva druhy - dlouhé Suri a kratší Huacaya. Vlna z alpaky je levnější než z lamy vikuni. Nejvíce lam žije v Peru. Výrobci z alpaky tvoří svetry, klobouky, rukavice, šály, ale i ložní prádlo a koberce.

Angorská vlna - produkt ze srsti angorských králíků. Protože jsou jejich chloupky vyplněné vzduchem, je vlna velmi jemná a lehká. Výrobky s angorskou vlnou poznáte podle chlupatého chmýří. Z angorské vlny si obléknete třeba svetr, který vám z pletací příze uplete babička.

Jehněčí vlna - anglicky lambswool, je vlna z prvního stříhání jehněte, zhruba v jeho 6 měsících. Vhodná na jemnější výrobky, například pro miminka.

Kašmírová vlna - neboli kašmír pochází ze srsti kašmírových koz. Vlna je na dotyk velmi jemná, lehká a hřejivá. Vlákno má sklon ke žmolkování. Označení “kašmírská” pochází údajně od perského hodnostáře Ali Em Hamdani, který ve 14. století zavedl v Kašmíru zpracování těchto vláken. Nejvíce kašmírových koz žije v Číně, na severu Indie, v Pákistánu a Nepálu. Z této vlny zakoupíte šálu, šátek, sukni nebo svetr. Ale musíte si dost připlatit.

Merino vlna - vlna z ovcí stejnojmenného plemene, chovaného nejčastěji v Austrálii. Merino je na dotek měkké, jemné, vyniká výbornými tepelně izolačními vlastnostmi a prodyšností. Z merino vlny si obléknete funkční prádlo pro sport i volný čas, hebké svetry. Fusaky z merina mají v oblibě děti, dospělí zase lůžkoviny - deky, přikrývky, polštáře. Více se Merinu budeme věnovat v příštích článcích.

Vyberte si dámské, pánské, dětské, z moderní jemné vlny.

Mohérová vlna - vlna ze srsti angorských koz. Její typickou vlastností je hebkost, jemnost a přirozená vlnitost. Mohér neplstnatí, je vhodným materiálem pro výrobu svetrů, zimních doplňků. Jelikož je mohér na pohled a omak podobný lidským vlasům, setkáte se s ním také u plyšových zvířátek nebo vlásků panenek.

Ovčí vlna - vlna z dospělé ovce. Na rozdíl od vlny jehněčí je ta ovčí pevnější, avšak hrubší na dotek. V nabídce obchodníků najdete například ovčí deky, polštáře, bačkory a vesty.

Vlna z pižmoně - neboli qiviut z pižmoně severního. Díky své husté srsti zvíře zvládá žít v drsných podmínkách severní Kanady a Aljašky. Divoce žijícím zvířatům chovatelé vlnu nestříhají. Využívají jen sesbírané chuchvalce při línání. Eskymáci v současnosti začínají zakládat pižmoňové farmy. Vyrábějí oděvy s tradičními eskymáckými vzory.

Vlna pižmoňů je velmi kvalitní, trvanlivá, pevná, velice hřejivá.. Pižmoní vlna je měkčí než kašmír, neplstnatí a nemění svou velikost ani ve vodě. Po vikuní vlně je však druhou nejdražší.

Velbloudí vlna - neboli camel je velmi podobná vlně lamy. Většinou ji výrobci ponechávají v přírodním zlatohnědém odstínu, avšak existuje i barvená varianta. Z velbloudí vlny vyrábí kabáty, svetry, z hrubších vláken koberce.

Vikuňa vlna - ze srsti lam druhu vikuňa. Vlnu chovatelé stříhají jen jednou za tři roky. Lamu ale musí nejprve odchytit v divoké přírodě. Vikuňa vlna je jednou z nejdražších. Za oblek nebo kabát z vikuní vlny zaplatíte i stovky tisíc korun.

Která vlna je nejlepší?

Žádná. Každá má své výhody i negativa, hodí se pro odlišné použití. Naším favoritem je Merino vlna - pro její skvělý poměr cena/výkon i jedinečné vlastnosti. Proto se na Merino příště podíváme podrobněji.

Sledujte dál blog Vlnovinky. Mějte přehled o materiálech prospěšných pro život a zdraví.