Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace 

Co potřebujete znát při nákupu oblečení z vlny Merino

Woolife
Co potřebujete znát při nákupu oblečení z vlny Merino | Vlnovinky - WOOLIFE.cz

V minulém díle seriálu o vlně jste se seznámili s výhodami přírodního vlákna Merino. Už víte, že vlna Merino je prodyšná, odolává zápachu, neškrábe a můžete ji snadno udržovat. Kromě barvy, střihu a zamýšleného použití oblečení myslete před nákupem na další kritéria. Které to jsou? Gramáž vlákna, jeho tloušťka a pružnost, ale také čistota vlny nebo úroveň zpracování. Vyberte si správně funkční prádlo a další produkty z Merino vlny.

Podle čeho nakupovat oblečení z Merino vlny.

V minulém díle seriálu o vlně jste se seznámili s výhodami přírodního vlákna Merino. Už víte, že vlna Merino je prodyšná, odolává zápachu, neškrábe a můžete ji snadno udržovat. Kromě barvy, střihu a zamýšleného použití oblečení myslete před nákupem na další kritéria. Které to jsou? Gramáž vlákna, jeho tloušťka a pružnost, ale také čistota vlny nebo úroveň zpracování. Vyberte si správně funkční prádlo a další produkty z Merino vlny.

Existuje spousta prodejců výrobků z Merino vlny, avšak kvalita produktů není vždy stejná. Někteří obchodníci používají jako nejsilnější argument k prodeji gramáž vlákna. Kromě gramáže je však důležitá také správná tloušťka vlákna a z jaké vlny vlákno pochází.

Při nákupu vlněných výrobků je důležité znát tři vlastnosti:

1) Gramáž neboli hmotnost vlněného materiálu v gramech na metr čtvereční - g/m2

Pamatujte, že čím větší gramáž, tím je vlna hustší a má lepší tepelně-izolační vlastnosti. Podle gramáže poznáte, jaké oblečení je vhodné na léto nebo zimu.

Podle účelu použití výrobku zvolte:

a) 450-600 g/m2 - ideální hmotnost na lůžkoviny, které budete povlékat a na podložky na postel pod prostěradlo.
b) přes 200 g/m2 - gramáž úpletu vhodná na výrobu kvalitního celoročního prádla, silných triček s krátkým a dlouhým rukávem nebo svetrů.
c) 150 g/m2 - hmotnost pleteniny pro lehké spodní prádlo, funkční trička a tílka.

Sháníte-li oblečení na léto, na kolo, turistiku nebo do fitness centra, kdy chcete, aby vám prádlo odvádělo teplo a pot od těla, zvolte tričko s menší gramáží okolo 150 g/m2. Jedete-li v zimě na hory, lyže, pod stan, potřebujete zahřát. V tom případě vybírejte oblečení s gramáží přes 200 g/m2.

Objevte svoji barvu a hebkost funkčního oblečení z Merina.

2) Tloušťka neboli jemnost vlákna v mikronech. Jeden mikron = miliontina metru - 1 µm = 0,001 mm

Jedno vlákno vlny Merino je skoro neviditelné. Z minulého článku o vlastnostech Merino vlny víte, že je tenčí než lidský vlas, který má tloušťku 40-90 µm. Průměr vlákna je v rozmezí od 11,5 do 30 µm. Obecně platí, že čím tlustší vlákno, tím je hrubší a méně jemné.

Podle účelu použití výrobku vybírejte:

a) 25-30 mikronů - ideální tloušťka na podložky pod prostěradlo a povlečené lůžkoviny. Proč? Vlas je pevnější a neslehne tak snadno jako jemnější vlákno. Vzduch mezi silnějšími vlákny také lépe cirkuluje.
b) 20-25 mikronů - jemná vlna na lůžkoviny, dětské vlněné fusaky.
c) Do 20 mikronů - nejjemnější vlna Merino pro spodní prádlo a funkční sportovní oblečení, lehké svetry nebo dámský cardigan.

Z úpletu s menším počtem mikronů šijeme ve Woolife spíše lehké oblečení. U silného prádla (210 g/m2; 20,5 mikronů), které má zahřát, není cílem použít pleteninu z toho nejjemnějšího vlákna, protože prádlo by pak tolik nezahřálo.

Funkční oblečení z Merino vlny můžete na sebe vrstvit. Tím docílíte ještě lepšího tepelného komfortu.

Vyberte si dámské, pánské, dětské, z moderní jemné vlny.

3) Čistota vlny

Důležitým parametrem při výběru Merino oblečení je také čistota vlny. U vlněných tkanin záleží na způsobu zpracování vlny a na finální povrchové úpravě látky. Závisí na tom, zda je použitá vlna jen z odřezků nebo z dlouhých hladkých vláken. Pro vlnu, i bavlnu totiž platí - čím delší, tím lepší. Příze z dlouhých staplů je hladká, hezčí, trvanlivější a tolik nechlupatí.

Kvalitu finálního výrobku ovlivňuje kvalita použitého materiálu. Je to jako s vařením. Z málo kvalitních surovin připravíte chutné jídlo těžko.

Woolmark - 100% čistá vlna od australských oveček

100% čistou vlnu garantuje zákazníkům společnost Woolmark, která výrobky označuje vlněnou pečetí WOOLMARK - PURE NEW WOOL.

Logo Woolmark.

Možná jste štítek už někdy viděli. Logo WOOLMARK bývá i na pračkách. To znamená, že pračka má prací program na vlnu, který certifikovala společnost WOOLMARK. U textilních výrobků, které mají logo Woolmark, máte jistotu, že výrobce použil 100% čistou vlnu.

Woolife - vlna, která “pohladí” i zahřeje

Z vlny od dodavatele WOOLMARK šijeme pro vás i my ve Woolife. Jsme dlouhodobým licencionářem Australian Wool Innovation Limited a naše výrobky splňují parametry ochranné známky WOOLMARK®

Čtěte dál seriál o vlně na blogu Vlnovinky.