Vážení přátelé WOOLIFE,
jsme rádi, že vám můžeme společně s Australian Wool Innovation Limited a The Woolmark Company přinést informace o jedinečných vlastnostech a informovat o výhodách čistého přírodního materiálu, ovčí vlny Merino, které si ceníme pro její mimořádné vlastnosti, máme vlnu prostě rádi. Sami již více než 30 let nosíme a používáme. Přijďte se podívat do našeho znalostního centra a prodejny v Litomyšli, dozvíte se o vlně, způsobu jejího zpracování a našem příběhu s vlnou spojeném mnohem více. Těšíme se na vás!

PODĚKOVÁNÍ
Iniciativy výzkumu zahrnuté v tomto dokumentu odráží investice, které jménem australských producentů vlny a australské vlády, vynaložila společnost Australian Wool Innovation Ltd. s podporou CSIRO.
ACKNOWLEDGMENTS
The research initiatives incorporated into this document reflect investments made through Australian Wool Innovation Limited on behalf of Australian wool growers and the Australian Government, with the support of the CSIRO.


Vlasta Veselíková a spolupracovníci

OBSAH

1. Úvod - trocha historie neuškodí.

2. Co je ovčí vlna?

3. Výhody vlny: Vlna je biologicky rozložitelná. Vlna je snadno obnovitelná.Vlna je aktivní. Vlna je snadno ošetřovatelná.

4. Jak nakupovat vlněné oblečení a lůžkoviny?

5. Jak pečovat o vlněné oblečení a lůžkoviny?

6. Aktuální licenční certifikát.

1. Úvod

Ovčí vlna je vedle pravého hedvábí (Čína) a lnu (Egypt) nejstarším textilním materiálem používaný lidstvem. Ve střední a severní Evropě byly vlněné tkaniny vůbec první pokrývkou člověka, která jej chránila před povětrnostními vlivy, když objevil, že není nutné zvíře zabíjet jen pro kožešinu, ale že lze ovci stříhat a takto získanou vlnu upříst a utkat ve tkaninu, která je pohodlnější a lehčí než kožešina. Prokazatelně lidé stříhali ovce v době bronzové, již 2 000 - 2 500 před Kr. První ovce s velmi jemnou vlnou získali lidé promyšleným křížením v malé Asii (Kavkaz, Arménie) a také v Egyptě. Později byly obchodníky přeneseny do Evropy, nejdříve do Řecka a následně do Říma a Španělska, kde po pádu říší chov zůstal a dále se díky výhodným klimatickým podmínkám rozvíjel. Ve 14. století bylo Španělsko jedinou zemí, kde se chovala ovce jemnovlná - merino a vyváželo velké množství vlny do celé Evropy. Vývoz merinových ovcí byl zakázán pod trestem smrti.

Jak příbeh vlny pokračuje a co znamená název merino? Kde se vzala v Austrálii a proč? Pokud jste zvídaví, zastavte se u nás, rádi vám vše vysvětlíme i na reálných vzorcích předvedeme.

Ovečka je podle nás nejužitečnější domácí / hospodářské zvíře. Proč? Poskytuje nám vlnu, mléko (sýry), tuk (lanolin - farmacie a kosmetika), kožešinu a maso. Vlas vlny je chemickým složením velmi podobný lidským vlasům a chlupům. Proto vlněné oblečení tak dokonale funguje a je nám příjemné. Již dávno neplatí, že vlna "kouše".

2. Co je ovčí vlna?

Merino je čistě přírodní vlákno rostoucí po celý rok na 70 miliónech australských ovcích Merino, živených prostou kombinací vody, vzduchu, slunce a trávy.
Dnes má Austrálie celosvětovou pověst jedné z vědecky nejvyspělejších zemí světa produkujících vlnu. Australská vlna Merino je všeobecně považována za nejjemnější a nejměkčí produkovanou vlnu na světě. Austrálie, která dodává přes 80% světové produkce vlny Merino pro odívání, je celosvětovým "domovem vlny Merino". Extra jemné a vysoce výkonné vlákno Merino, vykazující celou řadu jedinečných vlastností, vzešlo ze staletí trvajícího vývoje, podporovaného selektivním chovem. Ryze přírodní, biologicky rozložitelná a obnovitelná vlna Merino má dobré předpoklady k tomu, aby uspokojila rostoucí celosvětovou poptávku po přírodních a ekologicky čistých výrobcích.


3. Výhody vlny

 
Vlna je biologicky rozložitelná.
Vlákno Merino se na rozdíl od většiny umělých vláken při likvidaci rozloží zpět do země přirozenou cestou během několika let. Většina syntetických látek se naopak rozkládá extrémně pomalu.

Vlna je obnovitelná.
Australské ovce Merino každým rokem produkují nové rouno, čímž se stávají plně obnovitelným zdrojem vlákna. Farmáři produkující z generace na generaci tuto jemnou vlnu ukázali, jak lze účinně obhospodařovat australskou venkovskou půdu při současné ochraně přírodního prostředí, podpoře venkovských komunit a naplnění potřeb zákazníků, kteří cítí stále vyšší odpovědnost k životnímu prostředí.

Vlna je aktivní vlákno.

Merino patří díky svým jedinečným vlastnostem regulace teploty a vlhkosti k technicky nejdokonalejším vláknům na světě.

Jak jedinečná struktura vlny ovlivňuje její chování?
Chemické vazby uvnitř vláken Merino jim umožňují absorbovat výpary vlhkosti. Bez tohoto účinného disperzního systému by pára jednoduše zkondenzovala a vytvářela kapky potu na povrchu pokožky. Uvedené schéma znázorňuje tuto jedinečnou strukturu vlákna Merino s elektronicky nabitými postranními řetězci.

Proč je důležitá regulace teploty?
Regulace teploty je nezbytná k udržování lidského života.
Vzhledem k tomu, že oděvy Merino nabízejí v porovnání s jinými látkami podobné struktury a hmotnosti špičkovou izolaci a prodyšnost, chrání svého nositele před teplotními extrémy (horkem či chladem). Díky této izolační vlastnosti se vlna stala synonymem tepla, zatímco její prodyšnost chrání nositele proti horku.

Princip přenosu vlhkosti
V horkých klimatech nebo při zvýšené fyzické zátěži se mikroklima nad pokožkou nasytí výpary. Pokud oděv není schopen tuto vlhkost odvést z pokožky svého nositele ven, pokožka studeně zvlhne.

Vlákno Merino je schopno absorbovat výpary vlhkosti představující až 35 procent jeho suché hmotnosti.
Oděv Merino v blízkosti pokožky v horkých klimatech, nebo při zvýšené fyzické zátěži, proto aktivně odvádí molekuly výparů vlhkosti od těla. Mikroklima nad pokožkou nositeleje pak méně nasyceno výpary, vlhkost pokožky je nižší a výpary mají menší sklon k tvorbě kapek potu na jejím povrchu.

Vlna je prodyšná.                                                                                                                                                                                                                                                                    
Vědeckým výkladem "prodyšnosti" je míra zadržování vlhkosti. Zadržováním vlhkosti se rozumí schopnost tkaniny absorbovat výpary vlhkosti z mikroklimatu nad pokožkou a znovu je uvolnit, pokud vlhkost poklesne. Hovoříme-li o tom, že oděv "dýchá", rozumíme tím jeho schopnost odvádět pot tak, aby nositel nepociťoval studenou vlhkost nebo se necítil nepohodlně. Hmotnost výparů absorbovaných vláknem jako poměrná hodnota jeho suché hmotnosti je známá také jako hygroskopická vlastnost.

Vlna Merino je silně hygroskopická, což znamená, že je lépe uzpůsobená k absorbování výparů vlhkosti vytvářených jejím nositelem a k jejich vypouštění do atmosféry.
Výsledkem je snížení vlhkosti v mikroklimatu mezi pokožkou a oděvem, což se projevuje minimálním pocením.

Vlna zajišťuje přirozený komfort.

Jelikož jsou vlákna Merino jemnější než vlákna tradiční vlny, při kontaktu s pokožkou vytvářejí příjemně měkký pocit. Díky své vynikající přirozené elasticitě dokonale ladí s tělem svého nositele. Oděvy z vlny Merino nošené přímo na těle jsou proto ideální na protahovací cviky, například posilování nebo jógu.


                                           

Co to vše pro vás znamená?

Snadná péče
Vlákna vlny Merino mají přirozenou ochrannou vrstvu, která zabraňuje vstřebávání skvrn a díky sníženému hromadění statického náboje nepřitahují snadno prach. Díky nejnovějším inovacím lze výrobky z vlny Merino snadno prát v pračce.

Přirozeně bezpečnější vlákno - ochrana proti UV záření a ohnivzdorné.
Vlákna vlny Merino přirozeně pohlcují UV záření, čímž uživatelům tohoto oblečení poskytují ochranu před slunečními paprsky. Navíc díky relativně vysokému obsahu vlhkosti a dusíku jsou vlákna Merino přirozeně ohnivzdorná.

Odolnost proti zápachu
Vlna Merino si déle udržuje svěžest. Díky své struktuře a vlastnostem vstřebávání vlhka má sníženou tendenci k vytváření tělesných zápachů. Její složitá chemická struktura uzavře pachové molekuly uvnitř vlákna a uvolní je pouze při praní.


Tvarová stálost
Vlákno vlny Merino je přirozeně elastické. Dokáže se natáhnout podle potřeby uživatele a poté opět vrátit do svého přirozeného tvaru. Oblečení z vlny Merino je proto méně náchylné k vytažení či ztrátě tvaru.


Antistatické vlastnosti
Oblečení z vlny Merino nehromadí elektrostatický náboj a proto má sníženou tendenci přitahovat chuchvalce a chmýří. Během cvičení se navíc nelepí na tělo, jako je tomu u mnoha syntetických materiálů, čímž zvyšuje pohodlí během tréninku.


Regulace teploty
Vlákna vlny Merino mají přirozenou kadeřavost, což zajišťuje oděvům z Merino vlny výborné izolační schopnosti a prodyšnost. Oblečení z vlny Merino chrání uživatele před extrémními teplotami - udržuje teplo, je-li vnější teplota nízká, a naopak chladí ve vysokých teplotách.
Pocení je přirozeným regulátorem teploty – odpařováním tekutiny z povrchu pokožky vzniká velmi silný chladicí účinek. Oděv může potenciálně tomuto procesu zabraňovat a způsobovat tak přehřátí. V porovnání s oděvy z jiných vláken má však proces odvodu výparů u vlny Merino za následek nižší teplotu svalů, které jsou pak schopny pracovat s vyšší intenzitou.

4. Jak nakupovat vlněné produkty? Co je důležité vědět při nákupu vlněných výrobků?

Níže uvedené údaje vychází z našich více než 30-ti letých zkušeností, jak z vlastního používání vlněných výrobků, tak i z referencí a zpětné vazby od našich zákazníků.Považujte je za naše doporučení. V případě dotazů či nejasností nás prosím neváhejte kontaktovat.

1. Hmotnost -množství vlny - hustotat vlněného materiálu v gramech na metr čtvereční (g/m2)
Podle účelu použití:
a) 450-600 g/m2  Ideální na lůžkoviny, především podložky na lůžko pod prostěradlo, kde doporučujeme hrubrí ovčí rouno a povlečené lůžkoviny, kde je ideální kombinace s kašmírem.
Čím větší gramáž, tím je vlna hustší, tím lépe plní svůj účel. U podložky htubší proto, aby se snadno nesléhalo.
b) 140 g/m2 Vlna Merino určená pro lehké spodní prádlo, kde vyžadujeme v přímén kontaktu s tělem jemnost a hebkost.
c) 200 g/m2 a více Vlna Merino pro kvalitní silnější univerzální celoroční funkční prádlo, spolehlivě poslouží v zimě, na jaře i na podzim, i v v chladných letních večerech.

2. Jemnost vlákna - průměr ("tloušťka") vláka v mikronech - 1µm=0,001mm.
Podle účelu použití:
a) 25 - 30 µm. Ideální na lůžkoviny, především podložky na lůžko pod prostěradlo a povlečené lůžkoviny. Proč? Vlas je pevnější a neslehne se tak snadno jako jemnější vlákno. Také je zajištěna lepší cirkulace vzduchu mezi vlákny, proto více izoluje a hřeje.
b) 20 - 25µm jemná vlna na lůžkoviny, Merino, Kašmír apod., vhodné i pro děti
c) do 20µm nejjemnější vlna Merino pro spodní prádlo
Lidský vlas má tloušťku mezi 40-90µm.

3. Čistota a pravost čisté střižní vlny
Důležitým parametrem je čistota vlny. Zda nejde o vlnu degradovanou, již použitou, nebo o směs, nebo není znečistěna příměsemi. Čistotu a pravost garantuje zákazníkům označení výrobku vlněnou pěčetí WOOLMARK - PURE NEW WOOL / MERINO EXTRA FINE nebo PURE MERINO WOOL. Pokud chete mít při nákupu vlněných produktů jistotu, hledejte našitou etiketu s vlněnou pečetí WOOLMARK, na které najdete i licenční číslo, viz obr. č. 3. My testujeme certifikujeme vlněné oblečení a lůžkoviny už od roku 2004.

5. Údržba vlněných výrobků WOOLIFE

Údržba vlněných výrobků není obtížná, pouze není stejná jako výrobků ze syntetických, umělých materiálů. Vlna má díky lanolínu silné samočistící schopnosti. Dodržujte vždy symboly údržby našité na etiketě na výrobku.

Údržba vlněného oblečení, které je dobře upletené a z příze špičkové kvality je snadná. Dodržte prosím tyto pokyny. Řiďte se symboly údržby na všité etiketě a zvolte program určený pro praní vlny. Přehled používaných symbolů údržby je zde.

Co to znamená dobře upletené?

O tom, jak bude svetr fungovat, zda vám po celou dobu životnosti bude dobře držet tvar, zda nebude žmolkovat a nebude se srážet, o tom všem rozhoduje mistr pletař již při přípravě výroby, kdy vybírá vhodnou přízi, technologicky si ji připraví (přesouká) a následně programuje a plete min. 4 kusy úpletu jako polotovar a na nich dělá tzv. hustotové zkoušky. Tyto kusy se perou, vysráží a měří a následně hodnotí a vybere se nejlepší varinta. Ta se plete již podle jednotlivých dílů jako hotový výrobek, např. svetr. Velmi důležité je i konfekční zpracování, zejměna pružné spojení dílů řetízkováním, což je velice náročná operace. Takto připravený produkt vám dobře poslouží. Proto pleteme ve vlastní řemeslné pletárně, s tradicí od roku 1854. kde řemeslo předává z generace na generaci. Nám ale ani toto nestačí. Nás zajímá, jak bude naše oblečení vypadat např. po dvou letech nošení. Proto simulujeme následné a několikanásobně opakované "spotřebitelské" praní v běžné pračce a svetr po každém praní měříme podle techologické dokumentace a hodnotíme.

Naše doporučení:                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

1. Vlněné oblečení perte naruby. Zapněte knoflíky a zipy.

2. Čím méně naplníte pračku, tím dosáhnete lepší výsledek.

3. Vždy dodržte teplotu vody.

4. Snižte otáčky ždímání na 400 ot./min. i méně.

5. Svetry doporučujeme prát samostatně, prádlo max. 2-3 ks současně.

6. Vlněné oblečení nesušte na přímém slunci. Sušit doporučujeme volně položené na sušáku, ne pověšené.                                                                                                                                              

Vyzkoušeli jsme mnoho různých pracích prostředků a s čistým svedomím vám můžeme pro praní v pračce doporučit prací gel Miele WoolCare (v e-shopu kat. č. 011004).

PRÁDLO. Vlněné funkční prádlo WOOLIFE Merino. PRANÍ 40°C. SUŠENÍ ano, pouze pokud má sušička šetrný program pro vlnu. ŽEHLENÍ ano, teplota pro vlnu.

KOŠILE. Vlněné košile WOOLIFE SUPER 120´s. PRANÍ  30°C. SUŠENÍ ano, pouze pokud má sušička šetrný program pro vlnu. ŽEHLENÍ ano, teplota pro vlnu.

SVETRY. Vlněné svetry WOOLIFE Merino Extra Fine. PRANÍ  30°C. SUŠENÍ ano, pouze pokud má sušička šetrný program pro vlnu. ŽEHLENÍ ano, teplota pro vlnu.

LŮŽKOVINY. Lůžkoviny Merino Super Wash. PRANÍ  30°C. SUŠENÍ ne. ŽEHLENÍ ano, teplota pro vlnu.

Lůžkoviny doporučujeme používat povlečené. Budou tak hygienicky chráněné a proto je není nutné často čistit či prát .Větrání, vyklepání nebo vysátí podporuje samočistící vlastnosti vlněných vláken. Malé nečistoty lze odstranit vlhkým hadříkem. Ovčí rouno má schopnost pohlcovat vodu až do 35% své hmotnosti. Přitom zůstává na dotyk suché a vlhkosti se snadno zbaví, jakmile prostředí přestane být vlhké.
Vyčistit vlněný výrobek můžeme těmito způsoby:
První, nejjednodušší a nejšetrnější způsob je suché čištění: výrobek vyklepejte, vyvěste, nechte několik hodin vyvětrat – nevystavujte slunečnímu záření! Takto čistit doporučujeme výrobek alespoň jednou za měsíc.
Druhý způsob je šetrné namočení. Tento způsob vyžaduje dodržení těchto jednoduchých kroků:
První krok: výrobek namočte do vany do vlažné vody do 30 stupňů s použitím přípravku NASEDA na vlnu a rukou s roztaženými prsty lehce stlačujte. Prací gel NASEDA na vlnu je koncentrát na šetrné ruční praní vlněného a jiného jemného prádla, bez obsahu enzymů, optických bělidel, změkčovadel, fosfátů a konzervantů.
Druhý krok: vypusťte vodu z vany, výrobek neždímejte, ale stejným způsobem dlaní stlačujte a takto vymačkejte přebytečnou vodu.
Třetí krok: výrobek nechte volně uschnout. Počítejte s tím, že schnutí bude trvat déle, ale výrobek vám tuto péči bohatě vynahradí. Nesušte na přímém slunci, přímém zdroji tepla (radiátory) a v sušičkách! Takto doporučujeme čistit maximálně jednou za rok. Příliš časté praní nebo nesprávná údržba může urychlit nebo zapříčinit postupné plstnatění vlny.

Další způsob a možnost čistění je nechat výrobek vyčistit v autorizované čistírně. Péče o vlněné výrobky tedy není složitá. Pokud chceme zachovat výborné funkční vlastnosti tak vyžaduje pouze dodržovat výše uvedené postupy a pravidla.

V případě, že v našem výkladu je pro Vás nějaká informace nesrozumitelná, zavolejte nám prosím na naši infolinku, tel. č. 461 612 579 nebo napište napište e-mail a pošlete na adresu info@woolife.cz a my vám rádi poskytneme podrobnější informace.

6. Aktuální licenční certifikát

Jsme dlouholetým licencionářem Australian Wool Innovation (The Woolmark Company Pty Ltd.), naše vlněné výrobky procházejí náročným testováním a protože požadované parametry splňují, nesou s hrdostí označení vlněnou pečetí Woolmark® . To je nejznámější a nejstarší logo-ochranná známky textilních výrobků na světě.

 


2022 © VITAPUR spol. s r. o.
© WOOLIFE® je ochranná známka firmy Vlasta Veselíková.
© WOOLMARK® je ochranná známka společnosti The Woolmark Company Pty Ltd.
Šíření tohoto materiálu nebo jeho částí je chráněno zákonem a bez svolení majitelů autorských práv není dovoleno.